V šolskem letu 2024/25 bomo nadaljevali z delom v projektu Zdrava šola. Dejavnosti v tem šolskem letu bodo usmerjene k skupnemu cilju vseh Zdravih šol in sicer k preprečevanju nasilja. Projekt vodi in podpira NIJZ na nacionalni in regijski ravni z usmeritvami, navodili in priporočili.

V tem šolskem letu je rdeča nit preprečevanje medvrstniškega nasilja z geslom Za varno in vključujoče šolsko okolje. Spodbujanje varnega in vključujočega šolskega okolja, v katerem se učenci počutijo kot del šole in blizu ljudem v šoli, sprejete ter spoštljivo in pravično obravnavane, predstavlja pomemben element učinkovite promocije zdravja v šoli in preprečevanja različnih oblik agresivnega vedenja. Pozitivno šolsko okolje se namreč povezuje z manj vedenjskimi težavami, s čustvenim blagostanjem in boljšimi učnimi dosežki otrok in mladostnikov. Varno, skrbno,  participativno in odzivno socialno okolje krepi navezanost in povezanost s šolo ter pripomore k zmanjševanju medvrstniškega nasilja.

S konkretnimi dejavnostmi bomo poskušali zajeti različne vsebine zdravega življenjskega sloga za vse generacije na različnih področjih.

DUŠEVNO ZDRAVJE: Duševno zdravje bomo krepili z dejavnostmi, ki so predvidene v programu To sem jaz, kjer je poudarek na spoznavanju samega sebe, delovanja v družbi in skrbi za boljše počutje. s tem si želimo ustvariti dobro vzdušje in preprečiti vse oblike nasilja. 

GIBANJE: Gibanje in rekreacijo bomo spodbujali z rekreativnim odmorom, ki ga bomo dodatno

nadgradili in prilagodili dosedanjim izkušnjam. Nadaljevali bomo z minuto za zdravje v vseh oddelkih in tudi med učitelji. Športna aktivnost poleg gibanja spodbuja tudi razvijanje medosebnih odnosov in pomaga pri oblikovanju razmer, ki odklanjajo nasilje.  

ZDRAVA PREHRANA: Pravilen odnos do hrane je osnova za zdravo življenje in dobro počutje. Otrokom želimo predstaviti pomen zdrave prehrane, lokalno in sezonsko pridelane hrane ter hrane pridelane na naravi prijazen način. Poleg dejavnosti pri pouku in izbirnih predmetih bomo vsebine umestili v vsakdanje življenje v šoli. 

Vsebine bo z zdravstveno vzgojo dopolnila zunanja sodelavka Marina Glavina.

Poleg glavnih tem, ki jih predlagajo na NIJZ in jih obravnavamo vse zdrave šole, bomo dodali vsebine, ki bodo dogovorjene na regijskem nivoju. Vsekakor pa se bomo prilagajali trenutnim zdravstvenim razmeram in spodbujali zdrave življenjske navade.

Vodja projekta Zdrava šola je Damjana Padovnik Lisac. Šolsko projektno skupino sestavljajo Pika

Matelič (vodstvo), Valentina Brzuhalski (vodja šolske prehrane), Nastasija Potočnik, Karin Černac in Anja Bošnjak (učitelji) in Marina Glavina (Zdravstveni dom Koper).