ŠOLSKA SVETOVALNA SLUŽBA
PROGRAM DELA ŠOLSKE SVETOVALNE
Šolske svetovalne delavke so:
- Nina Krmac, pedagoginja
- Vita Kocet, socialna pedagoginja in izvajalka DSP
- Edita Mezgec, socialna pedagoginja in izvajalka DSP
Dodatno strokovno pomoč oz. individualno in skupinsko pomoč bodo izvajale tudi:
- inkluzivna pedagoginja Aleksandra Šutić dodatno strokovno pomoč v obsegu 19 PU in individualno in skupinsko pomoč v obsegu 4 PU;
- socialna pedagoginja Sandra Lenaršič dodatno strokovno pomoč v obsegu 13 PU.
Šolske svetovalne delavke bodo sledile viziji in vrednotam šole. Delo bo usmerjeno v skrb za razvijanje dobrih medsebojnih odnosov, strpnosti in spoštovanja.
Učencem bodo na poti odraščanja nudile podporo, da bi dosegli boljše učne in vzgojne rezultate. Z učitelji bodo strokovno sodelovale in nudile podporo pri skupnem pedagoškem delu.
Delovna področja šolske svetovalne službe:
- Vpis in sprejem učencev v šolo: priprava informacij za starše, individualni vpis šolskih novincev, razgovori s starši, šolskih novincev, ki potrebujejo pomoč in svetovanje in podajo vlogo za odložitev, vodenje komisije za sprejem šolskih novincev, koordinacija sodelovanja med OŠ in VVZ, umeščanje učencev v oddelke.
- Poklicna orientacija in svetovanje pri izbiri šolanja in poklica: skupinsko in individualno svetovanje učencem in staršem in sodelovanje s srednjimi šolami, spremljanje novosti na področju poklicne orientacije in štipendij, priprava in izvajanje vpisa v srednje šole, seznanjanje in posredovanje informativnega gradiva učencem, skrb za učence, ki zaključujejo šolsko obveznost.
- Svetovanje učencem in staršem na učnem in vzgojnem področju ter na področju telesnega, osebnega in socialnega razvoja.
- Vodenje postopkov usmerjanja otrok s posebnimi potrebami v sodelovanju s starši, učitelji, zunanjimi izvajalkami dodatne strokovne pomoči in zunanjimi strokovnimi institucijami.
- Svetovanje staršem pri prepoznavi težav in pri oblikovanju vzgojnih smernic dela z otrokom, usmerjanje v obravnavo v zunanjo strokovno institucijo ter nudenje podpore.
- Priprava, spremljanje in evalvacija individualiziranih programov za učence z učnimi težavami in učenci s posebnimi potrebami.
- Priprava prilagoditev za učence 6. in 9. razreda za NPZ.
- Izvajanje dodatne strokovne pomoči učencem z odločbami.
- Izpeljava koncepta dela z nadarjenimi učenci: evidentiranje in identifikacija ter sodelovanje pri pripravi individualiziranih programov in spremljanje izvajanja IP za nadarjene učence, organizacija in aktivno sodelovanje pri dejavnostih za nadarjene.
- Skrb in pomoč pri vključevanju učencev priseljencev in družine v novo okolje – v šolo, priprava individualiziranih programov dela in spremljanje.
- Strokovno sodelovanje z vodstvom šole pri načrtovanju, spremljanju in evalvaciji vzgojno izobraževalnega dela in sodelovanje z učitelji.
- Sodelovanje na šolskih aktivih, pedagoških konferencah.
- Spremljanje projektov in sodelovanje pri projektih.
- Posvetovanje z učitelji o vzgojno-izobraževalnih ravnanjih v oddelčnih skupnostih in svetovanje za učinkovitejše delo z učenci, ki imajo učne, čustvene in vzgojne težave ter nadarjenimi učenci.
- Skrb za šolsko dokumentacijo: urejanje seznama v e asistentu in zbirke osebnih podatkov (CEUVIZ), urejanje in vodenje šolske dokumentacije o učencih, vodenje različnih seznamov in druga administrativna dela.
- Zagotavljanje pomoči učencem iz socialno - ekonomsko ogroženih družin (zimovanje, letovanje, šolske potrebščine in drugo).
- Vodenje postopka za pridobitev statusa učenca športnika oz. umetnika: zbiranje vlog, vodenje komisije za dodelitev statusa, priprava odločb in spremljanje učencev skozi celo šolsko leto.
- Sodelovanje z zunanjimi svetovalnimi službami in drugimi strokovnimi ustanovami s področja šolstva, sociale in dela, zdravstva ter policije.
- Načrtovanje, organizacija in sodelovanje z učitelji ter zunanjimi strokovnimi institucijami in društvi pri realizaciji vsebin preventivnega značaja.
- Načrtovanje šolskega svetovalnega dela za tekoče šolsko leto, spremljanje in po potrebi dopolnjevanje strokovnih vsebin glede na dinamiko šole ter evalvacija.
- Strokovno izpopolnjevanje in izobraževanje, udeležba na srečanjih študijskih skupin, občinskih aktivih in seminarjih.
Šolske svetovalne delavke:
Nina Krmac, pedagoginja - Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled., mobilna številka: 040 596 080
Vita Kocet, pedagoginja – Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled., mobilna številka: 040 596 175
Edita Mezgec, šolska socialna pedagoginja – Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled., mobilna številka
KJE POISKATI POMOČ: UPORABNE POVEZAVE IN GRADIVA
Z željo, da nam bo v teh posebnih časih lažje, vam posredujemo povezave na spletne strani in gradiva, ki vam bodo lahko v pomoč in podporo.
O pomenu telesne dejavnosti. NIJZ
Kako obvladati stres, občutke strahu in panike? NIJZ
Podpora otrokom v času koronavirusa NIJZ
Galaktični vodnik o koronavirusu NIJZ
Gradiva za starše, otroke in mladostnike NIJZ
Kako se pogovarjati z otrokom o koronavirusu? DPS
O KORONAVIRUSU ZA OTROKE (IN ODRASLE TUDI) - v povezavi je dostop do brezplačne e-knjige
TOSEMJAZ spletni portal namenjen otrokom in mladostnikom
TOM telefon za otroke in mladostnike
- kako naj se učim od doma
- družina
- kaj naj počnem
- moj notranji svet
- duševno zdravje
- posledice mojih dejanj
- nasilje
Telefonske številke za nudenje podpore:
Telefon za psihološko podporo (NIJZ – 24 ur na dan): 080 51 00
Zaupni telefon Samarijan (24h na dan brezplačno): 116 123
TOM telefon za otroke in mladostnike (med 12.00 in 20.00): 116 111
Klic v duševni stiski (med 19.00 in 7.00): 01 520 99 00
Center za psihološko svetovanje Posvet (vsak delavnik med 8.00 in 20.00): 031 704 707